W Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki funkcjonują liczne zespoły artystyczne, grupy i koła zainteresowań, w tym cztery grupy tańca: 2 grupy tańca współczesnego, formacja break dance - grupa zaawansowana i początkowa, a także grupa wokalna, indywidualne zajęcia wokalne oraz zespół śpiewaczy "Ryńskie Wrzosy" i Ludowy Zespół Śpiewaczy "Sterławiacy", działa również grupa plastyczna, grupa miłośników gry na gitarze oraz wielbicieli gier planszowych. Najmłodsi należą do Klubu Malucha.

LUDOWY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY STERŁAWIACY

Ludowy Zespół Sterławiacy istnieje od stycznia 2004 roku. W 2019 roku obchodził jubileusz 15-lecia pracy artystycznej. Nazwa "Sterławiacy" wywodzi się od nazwy miejscowości, z której wówczas pochodziła większość człownków zespołu. Po za tym w Sterławkach Wielkich zespół ma swoją siedzibę. Zespół liczy 17 osób i pracuje po kierunkiem choreograf Krystyny Rekosz (od 2007 roku). Członkowie zespołu są ludźmi pozytywnie zakręconymi na punkcie folkloru. Taniec, śpiew i ludowa muzyka jest tym co kochają i chętnie poświęcają temu czas. Repertuar Sterławiaków jest bogaty i różnorodny. Bazuje on głównie na flklorze Wamii i Mazur, choć czasami sięgają też do innych regionów. Występy zespołu przybierają formę suit czy widowisk, przy czym nierzadko wykorzystywane są w nich oryginalne rekwizyty. Do najciekawszych programów należy zaliczyć: "W mazurskiej izbie", "W naszej wiosce uciechy", "Na krakowskim rynku", "Na mazurską nutę", "Biesiada Wileńska". Zespół często koncertuje, biorąc udział w festiwalach, konkursach, przeglądach i innych wydarzeniach kulturalnych, przy czym odnosi sukcesy:

  • I miejsce w regionalnej edycji konkursu "Jawor - u źródeł kultury" ogłoszonego przez Polskie Radio Olsztyn w kategorii zespół folklorystyczny w 2020 roku.
  • I miejsce na II Przeglądzie Mazurskiej Piosenki Ludowej w Kruklankach w 2019 roku.
  • I miejsce na Festiwalu Kultur "U noju na Warniji" w Gietrzwałdzie w 2019 roku. 
  • I miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych "Festiwal Kultur" w Olsztynie w 2018 roku.
  • Nagroda GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXIII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2017 roku.
  • I miejsce i Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXVII Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach w 2011 roku.