W strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki działa Centrum Kultury i Turystyki, które kontynuuje działalność Ryńskiego Centrum Kultury i w ramach swojej działalności prowadzi koła i grupy zainteresowań tj. zespoły tańca hip-hop i break dance (grupa początkująca i zaawansowana). Istnieje koło plastyczne i grupy wokalne, przy czym prowadzone są także indywidualne zajęcia wokalne. Funkcjonuje Zespół Śpiewaczy Ryńskie Wrzosy, a także odnoszący sukcesy Ludowy Zespół Sterławiacy.  Nie wypada nie wspomnieć również o miłośnikach kina – raz w miesiącu odbywają się seanse filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Przy RPEKIT działa również Ryńska Akademia Seniorów, w ramach której seniorzy spotykają się raz w miesiącu na różnego typu warsztatach, prelekcjach czy wyjazdach.

Obok edukacji kulturalnej, głównym trzonem działalności jest organizacja szerokiego spektrum wydarzeń np. Kawiarenka Podróżnika, kameralne koncerty czy warsztaty, a także imprezy plenerowe. W tym: Dzień Dziecka, Majówka, Dni Rynu, Pchli Targ, Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria, Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem czy Dożynki Gminne.
Centrum Kultury prowadzi również Galerię Sztuki „Z Latarnią”, w której co miesiąc można podziwiać nowe wystawy.

W sezonie letnim funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej oraz Muzeum Regionalne im. Albina Nowickiego. Od 2019 roku czynna jest Wieża Widokowa, zaadaptowana ze starej wieży ciśnień.